5/5 - (21 امتیاز)

پیدایش صرافی به زمان‌های بسیار قدیم بر می‌گردد، به دلیل نیاز مردم به تعیین و صحت وزن و عیار مسکوکات گوناگون به وجود آمده است و صرافی آنلاین ریشه بانکداری مدرن امروزی است.

ابتدا انواع صرافی‌ها در ایران به صرافی‌های نوع اول و دوم تقسیم بندی می‌شدند. صرافی‌های نوع اول صرفا به خرید و فروش نقدی ارز و مسکوک طلا و نقره می‌پرداختند و سایر معاملات، چون معاملات ارزی در این صرافی‌ها ممنوع بود. اما در صرافی‌های نوع دوم علاوه بر خرید و فروش نقدی ارز و مسکوک طلا ونقره به نقل و انتقال ارز در چهارچوب مقررات مانند: عملیات مربوط به حواله‌های ارزی از طریق بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی و ارائه خدمات ارزی برون مرزی از طریق کارگزاران مجاز خارج از کشور و از این قبیل می‌پرداختند.

 در سال 1393 این دسته‌بندی صرافی‌ها از میان برداشته شد و همه صرافی‌ها از آن به بعد می‌توانند برحسب توان و ظرفیت خود نسبت به خرید و فروش نقدی ارز و انجام عملیات مربوط به حواله‌های ارزی اقدام کنند.

ارز دیجیتال در صرافی آنلاین

 

ارزهای دیجیتال

و اما پیدایش ارزهای دیجیتال باعث شد تا صرافی‌ها با شکل متفاوت‌تری روی کار آیند. ارزهای دیجیتال همانطور که از نام آن پیداست، ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد. ارز دیجیتال به عنوان یک واحد پولی یا واسطه تبادل (جدا از واسطه‌های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه) بر پایه‌ی اینترنت تعریف می‌شود. ارز دیجیتال ویژگی‌هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد، اما معمولاً تراکنش‌های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به‌صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است.

صرافی‌های ارز دیجیتال دو نوع هستند. برخی از آنها مستقیما ارز دیجیتال را به شما می‌فروشند و در ازای آن دلار یا ریال دریافت می‌کنند که به این نوع صرافی‌ها، صرافی کارگزار گفته می‌شود. اما برخی دیگر به عنوان یک واسطه خریدار و فروشنده را به هم وصل می‌کنند که قیمت در این نوع صرافی‌ها توسط خود خریدار و فروشنده تعیین می‌گردد. به این مدل بازار معاملاتی گفته می‌شود.

صرافی، واسطه ی خرید و فروش ارز دیجیتال

علت پیدایش سایت‌ های صرافی (صرافی آنلاین)‌

کم کم با پیشرفت تکنولوژی و ارتباط با دنیای اینترنت، مردم کارهای خود را از طریق فضای مجازی به انجام می‌رساندند که در پی این ارتباطات و پیدایش ارزهای دیجیتال، سایت‌های صرافی آنلاین روی کار آمدند. طراحی و ایجاد سایت به منظور خدمات رسانی بهتر و ارائه خدمات به مشتریان بیشتر است. علاوه بر این صرافی‌ها می‌توانند از طریق سایت‌های خود کارهایی نظیر: اطلاع رسانی از آخرین قیمت رمزارزها، ثبت نام افراد برای آزمون‌های بین المللی مانند زبان و فروش ووچر برای پرداخت هزینه ی وبسایت های آموزشی و مواردی از این دست را انجام دهند.

همچنین به علت زیاد شدن کاربرانی که از اینترنت و خدمات اینترنتی استفاده میکنند، از طریق این فرصتی که به وجود آمده است فعالان این عرصه با ایجاد سایت به افراد بیشتری خدمت رسانی کنند همچنین انجام خدمات در وبسایت با سهولت بیشتر و در مدت زمان کمتر قابل انجام است.

از طرف دیگر به دلیل تحریم‌ها کار با صرافی‌های خارجی برای کاربران ایرانی با ریسک و نگرانی همراه است؛ از این رو بهتر است کاربران برای خرید ارزهای دیجیتال از مجموعه‌های داخلی مورد اطمینان استفاده کنند.

صرافی های آنلاین با داشتن زیرساخت های لازم خدمات متنوعی را به افراد ارائه می‌کنند.

همه چیز درباره صرافی های آنلاین

از جمله خدماتی که توسط صرافی های آنلاین ارائه می گردد می توان به پرفکت مانی، وب مانی و رمز ارزها را اشاره کرد که در زیر توضیحات مختصری درباره آنها آمده است.

خرید وب مانی: یک سامانه‌ی پرداخت الکترونیکی سریع و محیطی برای کسب و کارهای آنلاین است که امکان انجام تراکنش‌های مالی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حساب بانکی یا کارت اعتباری فراهم می‌کند. این تراکنش‌ها بسیار امن، غیرقابل بازگشت و غیرقابل شناسایی هستند. مهم‌ترین ویژگی این سامانه پول الکترونیکی، برخورداری از امنیت بالا است. وب مانی یکی از قدیمی ترین شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت بین المللی است و طرفدارانی از سراسر جهان دارد.

پرفکت مانی: پرفکت مانی نیز مشابه وب مانی یک سیستم پرداخت آنلاین بین المللی است دفتر اصلی پرفکت مانی در پاناما واقع شده است و همچون وب مانی با داشتن ووچر امکان پرداخت های امن، سریع و ناشناس را فراهم می‌‌کند.

صرافی آنلاین معتبر

ویژگی‌های صرافی‌های آنلاین معتبر

سایت‌های صرافی با داشتن ویژگی‌های مهم و کسب اعتبار می‌توانند کاربران بیشتری را به خود جذب کرده و در نتیجه برای مجموعه سودآور باشند. قطعا ویژگی‌های این سایت‌ها می‌تواند یکی از دغدغه‌های مهم برای کاربران باشد. اما می‌خواهیم بدانیم که این صرافی‌های آنلاین باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند تا کاربران بتوانند آنها را انتخاب نمایند؟

از ویژگی‌هایی که یک سایت صرافی باید دارا باشد، می توان احراز هویت سریع و آسان، تنوع در تعداد رمزارزها، نداشتن محدودیت خرید و فروش، پشتیبانی، داشتن نشانی فیزیکی دفتر، نرخ‌های واقعی و لحظه‌ای، کیف پول داخلی و اختصاصی، داشتن اپلیکیشن، رزومه و سابقه مجموعه را نام برد. در زیر به توضیحات مختصری از هریک از این ویژگی‌ها پرداخته‌ایم.

احراز هویت سریع و آسان: برای جلوگیری از ورود پول‌های کثیف در بازار ارزهای دیجیتال، احراز هویت امری مهم است. وب سایتی  توسط کاربر انتخاب می‌شود که باید بتواند احراز هویت را به صورت سریع و آسان برای کاربران خود انجام دهد.

تنوع در تعداد رمزارز ها: بسیاری از مجموعه‌ها فقط ارزهای بالای جدول رتبه‌بندی ارز دیجیتال را تامین می‌کنند. برخی از کاربران شاید بخواهند تعداد بیشتری از ارزهای مختلف تهیه کنند. پس کاربران ترجیح می‌دهند صرافی را انتخاب کنند که ارز دیجیتال متنوعی برای عرضه داشته باشد.

پشتیبانی: خدمات پس از فروش در هرگونه خریدی می‌تواند اعتبار کسب و کار را افزایش دهد. در حوزه ارزهای دیجیتال به دلیل دانش کم مخاطبان، پشتیبانی و راهنمایی یکی از اساسی‌ترین نیاز کاربران است.

داشتن نشانی فیزیکی دفتر: با وجود انجام معاملات به صورت آنلاین، همچنان داشتن نشانی واقعی یک مجموعه می‌تواند برای کاربران بسیار مهم باشد و وجود این نشانی می‌تواند اطمینان کاربران را افزایش دهد.

نرخ‌های واقعی و لحظه‌ای: ارزهای دیجیتال نوسانات شدیدی را به همراه دارند. صرافی‌هایی که بتوانند نرخ ارزها را به صورت واقعی و لحظه‌ای به کاربران ارائه دهند، از اعتبار زیادی نزد کاربران برخوردار می‌شوند.

همچنین برخی از صرافی‌ها نرخ‌های غیر واقعی به کاربران نشان داده و پس از اینکه کاربر وجه آن را پرداخت کرد، با نرخ جدیدی سفارش را محاسبه می‌کنند. کاربران باید در این مورد بسیار دقت کرده و صرافی معتبر را انتخاب نمایند.

کیف پول داخلی و اختصاصی: کیف پول جاییست که شما در آن دارایی خود را نگهداری می‌کنید. به دلیل تحریم‌ها اکثر کیف پول‌های خارجی برای کاربران ایرانی غیرفعال هستند. کاربران باید وب سایت‌هایی را انتخاب کنند که همیشه در دسترسشان باشد و بتوانند به راحتی از آن استفاده نمایند.

رزومه و سابقه مجموعه: سابقه یک مجموعه و اطلاع از فعالیت‌های مجموعه مثل: شرکت در همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و هرگونه فعالیت در جهت فرهنگ‌سازی و ارتقای دانش کاربران، می‌تواند کاربران را در انتخاب آن مجموعه ترغیب کند.

همچنین نکات زیر از مواردیست که برای تشخیص معتبر بودن یک صرافی باید به آن توجه کرد:

بررسی کنید که صرافی موردنظر چقدر در بازار اعتبار دارد.

بررسی کنید آدرس صرافی در لیست کلاهبرداری نباشد.

سرمایه گذاران صرافی چه کسانی هستند و چقدر سرمایه در حال گردش است؟

صرافی مورد نظر چه تعداد کاربر دارد و حجم معاملات آن چقدر است.

کارمزدها و نحوه قیمت گذاری‌ها در صرافی موردنظر چگونه است.

بررسی کنید که چه تیمی پشت این صرافی وجود دارد و وضعیت استفاده از تکنولوژی توسط صرافی چگونه است.

سایت و بلاگ صرافی را بررسی کنید؛ مطمئن شوید که این صرافی فعال است و برای کسب و کار خود هزینه می‌کند. توجه کنید وبلاگ صرافی مورد نظر شما مطالب کاربردی منتشر کرده باشد.

در پایان باید گفت که کاربران با توجه به مواردی که در بالا به آن پرداختیم، می‌توانند بهترین سایت‌های صرافی را که از اعتبار زیادی برخوردارند و خدماتی که در بالا به آنها اشاره شد را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، انتخاب کرده و با خیالی آسوده از طریق صرافی‌های آنلاین معتبر، ارزهای دیجیتال و ووچر های مورد نیاز خود را تهیه کنند.‌

درباره صرافی آنلاین داماهی پی بیشتر بدانید

داماهی پی یک صرافی معتبر برای خرید پرفکت مانی و سایر ووچر هاست.دفتر مرکزی داماهی در جنوب کشور و شهر بندرعباس واقع شده است. داماهی پی برای سهولت کاربران تمامی خدمات خود را به صورت غیرحضوری به انجام می رساند. تمامی فرآیند ها در داماهی پی، در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام می رسد. علاوه بر خرید و فروش انواع ووچر، خرید ارز دیجیتال نیز داماهی پی به انجام می رسد.بیش از 30 نوع ارز دیجیتال توسط داماهی پی به کاربران ارائه می شود. شما می توانید با استفاده از مقالات موجود در وبسایت داماهی پی اطلاعات خود در حوزه ی ارز های دیجیتال را بالاببریو شما همچنین می توانید سوالات خود درباره ارز های دیجیتال و انواع ووچر های وب مانی و پرفکت مانی را از همکاران ما بپرسید. برای ارتباط با همکاران واحد پشتیبانی داماهی پی در ساعات اداری با شماره تلفن درج شده در وبسایت تماس بگیرید و در سایر ساعات با استفاده از ارسال تیکت و چت آنلاین پرسش های خود را مطرح کنید.امیدواریم بتوانیم خدماتی عالی به هموطنانمان ارائه کنیم.

ممنون از وقتی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید. لطفا در صورت مفید بودن مقاله با دوستان خود به اشتراک بگذارید. 🙂

برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.